44/2020 - Zprávy z jaderné energetiky a další informace 27. 11. 2020

nuclearnews2020@gmail.com posílá v příloze tento dokument:
CNN 44_2020 zprávy z jádra
Snímek položky níže:

- Zprávy z jaderné energetiky  

Aleš John, FNV, FEng, Občanská bezpečnostní komise JE Dukovany  

44- 2020 - Zprávy z jaderné energetiky a další informace  

27. 11. 2020  

Jednou větou:  

V Dukovanech bloky 3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 1 odstávka, blok č. 2.  Odstávka ukončena 23.11.  

V Temelíně oba bloky v provozu,  

Z domova: Babiš chce čekat s Dukovany do voleb. Preventivní vyřazení Rusů zvýší  cenu, míní ČEZ  

Ze zahraničí: Maďarský projekt Paks II získal stavební povolení

Provoz EDU:

1. blok –odstávka pro výměnu paliva, revize a investice, 14 den, režim 7 palivo  vyvezeno z reaktoru  

2. blok – 92,4 % náběh po odstávce. Dosažení MKV v sobotu 21.11. TG 22  přifázováno 23.11. 9:26. TG 21 přifázováno 23.11. 23:33. Tím byla ukončena odstávka  na RB 2  

3. blok 100%  

4. blok 100%  

Celková výroba EDU letos 13 057 GWh  

 

Provoz ETE:  

ETE 1 1082 MWe, výroba letos 6 752 GWh.  

ETE 2 1104 MWe, výroba letos 7 100 GWh  

provoz v souladu s LAP  

Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém  

Unikátní laserový detekční systém, vytvářející neprodyšnou síť vzdušného prostoru nad  vybranými objekty, v úterý 24. listopadu představili zástupci ČEZ přímo v Jaderné elektrárně  Dukovany. Cílem nového systému je chránit prostor vybraných budov proti novým hrozbám  přicházejícím „ze vzduchu", jako například dronům. Moderní bezpečnostní systém instalovali  odborníci na klíčová místa v obou jaderných elektrárnách.  

Systém laserových paprsků, vytvářejících neviditelnou ochrannou zónu ve tvaru vějířů. Tak  zhruba vypadá nový detekční systém fungující nad českými jadernými elektrárnami. Zaznamená li třeba jen jeden z paprsků pohyb, vysílá signál do řídícího centra fyzické ochrany, odkud  specialisté řídí další ochranná opatření. „Není to samozřejmě jediný detekční nebo ochranný  systém našich elektráren. Těch je celá řada v na sebe navazujících vrstvách, podobně jako  například staletími ověřené soustavy hradních opevnění, navíc významnou roli zde hrají i  například bezpečnostní složky naší země. A stejně jako u dalších technologií, i zde se stále  objevují nové možnosti, jak je vylepšovat a modernizovat," vysvětluje člen představenstva a  ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.  

Přesnější parametry detekčních systémů jaderných elektráren jsou tajné. Mimo jiné musí být  schopny odlišit narušení prostoru například ptákem či jiným zvířetem od uměle vyrobeného  objektu. Neveřejná je také odolnost jednotlivých budov. „Obecně vybrané objekty jaderných  

elektráren patří mezi nejstřeženější a nejodolnější v zemi, posuzují je nejen naše bezpečnostní  složky, ale i mezinárodní experti. Zároveň je přizpůsobujeme podle vývoje a případných hrozeb.

Ochrana elektráren je nikdy nekončící proces," doplňuje Daniel Rous, ředitel Útvaru ochrana  Skupiny ČEZ.  

Součástí cvičné ukázky bylo i simulované narušení chráněného prostoru dronem, pro jehož vzlet  museli členové týmu zajistit speciální povolení od Úřadu pro civilní letectví. Zároveň bylo nutné  omezit funkci tzv. geofencingu, který bezpilotní letoun nepustí do bezletových zón.  Stejně tajné jako parametry ochranných systémů jsou i postupy při narušení chráněného prostoru.  Známou skutečností ale je, že na obou jaderných elektrárnách sídlí speciální jednotky policie  České republiky. „Jeden člen speciální jednotky policie je vždy přítomen v řídícím centru  fyzické ochrany elektrárny. A v případě reálného narušení by to byla právě policie, která má  odpovídající oprávnění a prostředky k provedení zásahu," přibližuje postup ředitel Jaderné  elektrárny Dukovany Roman Havlín.  

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín patří mezi nejpřísněji střežené objekty v České  republice. Mimo jiné platí kolem obou elektráren bezletové zóny. Mají tvar válce o poloměru 2  kilometrů a výšce 1,5 kilometru.  

Detekční prvky lidaru  

Dvě výročí:  

Pile 1 - 2. prosince 1942 Enrico Fermi se svým týmem dosáhl řízené řetězové štěpné  reakce. Bylo to v Chicagu na zařízení nazvaném Pile 1  

Vrabec 1 – 3. prosince 1990 dosáhl tým prof. Karla Matějky poprvé řízené řetězové  reakce na experimentálním, výzkumném a výukovém školním jaderném reaktoru VR

1 poeticky nazývaným Vrabec. Reaktor je v provozu na FJFI v Troji. Nezapomeňte  gratulovat.  

Konference:  

Global Impact – on line mezinárodní konference o plnění cílů udržitelného rozvoje  Konference má podtitul Energy for Impact a zaměří se na přístup pro dosahování  vyrovnaného růstu světového hospodářství s důrazem na člověka a jeho vliv.  Konference Global Impact bude probíhat online ve dnech 1. - 2. prosince 2020.  Pro bezplatnou účast je nutná akreditace na: https://impactconference.global/.  

Konference NUSIM 2021  

25. – 26. 3. 2021 Orea Resort Devět Skal, Vysočina  

Česko-slovenská odborná konference o jaderné energetice  

Jaderná cesta k bezemisní energetice  

Pro Českou a Slovenskou nukleární společnost pořádá agentura EventEra.  

Konference SMR 2021  

Již sedmý ročník tradiční konference o Malých a modulárních reaktorech - SMR 2021 se překládá z tradičního termínu polovina února na září 2021  

Výsledky ankety o R+R+R+R  

Zde jsou výsledky,  

Anketa "protiepidemik prima klassa" laskaví čtenáři navrhují následující :  Rozum, Rum, Rum, Rozum, Restrikce, Rum + Rozum, Rum + Radiace, Roubík, všichni  účastníci vyhověli, nechť na díle používají označení protiepidemik prima klasa ve  zkratce EPC  

Z domova  

Babiš chce čekat s Dukovany do voleb. Preventivní vyřazení Rusů zvýší cenu,  míní ČEZ  

ČTK, 23.11. Tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně  Dukovany není ještě připraven, stále se uskutečňují konzultace s Evropskou komisí,  uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Výběrové řízení má vypsat polostátní společnost  ČEZ. Podle Babiše by se však neměla rozhodovat o tak důležitém kroku deset měsíců  před sněmovními volbami.  

Premiér uvedl, že situaci chce probrat na dalším zasedání vládního výboru pro jadernou  energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice, tak aby na postupu byla všeobecná  shoda.  

"Chceme předložit tu situaci na schválení stálému výboru pro jadernou energetiku.  Probrat to s ostatními stranami, aby se na tom všichni shodli. Proto si myslím, že je to v  té situaci, kde není co rozhodovat," řekl Babiš.  

Část opozice dlouhodobě kritizuje možnou účast Ruska a Číny v tendru. Předseda ODS  Petr Fiala a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při čtvrteční tiskové konferenci  ve sněmovně zopakovali, že tyto země by měly z výběrového řízení být vyřazeny hned  v počátku.  

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš proti tomu v létě řekl ČTK, že není zájmem firmy  vyřazovat ze soutěže o stavbu Dukovan některé zájemce ještě před tendrem.

Argumentoval přitom především možným prodražením zakázky. Podobný názor má  podle dřívějších informací také Babiš.  

"Postupujeme v souladu s uzavřenou smlouvou se státem a nyní čekáme na vyjádření  státu k předané zadávací dokumentaci," řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. K  tomu, zda bude tendr vypsán do konce roku, tak jak bylo plánováno, se nevyjádřil.  Web iRozhlas.cz dnes uvedl, že vypsání výběrového řízení na stavbu dukovanského  bloku by se mohlo odložit. "Jsem názoru, že o takto důležitém tendru by neměla vláda  rozhodovat deset měsíců před sněmovními volbami," citoval web Babiše. Zasedání  vládního výboru pro jadernou energetiku se podle serveru uskuteční 9. prosince.  Česká vláda letos schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech  za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Mezi možnými uchazeči jsou  podle dostupných informací kromě ruského Rosatomu a čínské společnosti CGN také  severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma  KHNP.  

Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci  července. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a Beneš  podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k  umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy řekl, že  pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022. Na  výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ.  

Ze zahraničí  

Maďarský projekt Paks II získal stavební povolení  

23. listopadu 2020, WNN: Maďarský regulační úřad pro energii a veřejné služby  (MEKH) schválil plán společnosti Atomerőmű Zrt postavit dva reaktory VVER-1200 ve  stávajícím areálu jaderné elektrárny Paks. Před zahájením stavebních prací je od  jaderného regulátora, maďarského úřadu pro atomovou energii (HAEA), vyžadováno  stavební povolení pro projekt Paks II.  

Vizualizace JE Paks (Obrázek: Paks II Ltd)  

Atomerőmű Zrt podala minulý měsíc žádost o stavební povolení na MEKH.

-Po přezkoumání obsahu žádosti, aby bylo zajištěno, že je v souladu s příslušnými  právními předpisy, oznámila společnost MEKH dne 20. listopadu své rozhodnutí vydat  stavební povolení pro závod Paks II. MEKH při svém rozhodování uvedl, že zohlednil  zabezpečení dodávek do elektrické sítě. Poznamenal, že postupy týkající se  bezpečnosti jaderné technologie provádí HAEA.  

Poslední stavební povolení k investici do nové elektrárny větší než 50 MWe vydalo  MEKH v roce 2007, uvedl regulátor.  

Společnost Paks II Limited předložila žádost o stavební povolení pro projekt Paks II  společnosti HAEA dne 30. června tohoto roku. Regulační orgán má na rozhodnutí o  žádosti 12 měsíců, ale v případě potřeby lze tuto lhůtu prodloužit o tři měsíce.  Stávající závod Paks, který je 100 km jižně od Budapešti, zahrnuje čtyři ruské  tlakovodní reaktory VVER-440, které byly spuštěny v letech 1982 až 1987. Rusko a  Maďarsko podepsaly mezivládní dohodu na začátku roku 2014 pro ruské podniky a  jejich mezinárodní subdodavatelé dodávající dva reaktory VVER-1200 v Paksu, včetně  ruského státního úvěru ve výši až 10,0 miliard EUR (11,2 miliardy USD) na financování  80% projektu, který je známý jako Paks II.  

V roce 2014 společnost HAEA vydala licenci na šetření a hodnocení stránek a v roce  2017 licenci na stránky. Podle maďarských jaderných zákonů lze žádosti o stavební  povolení pro určité činnosti přípravy staveniště podat nejdříve tři měsíce po podání  žádosti o stavební povolení. Tato povolení zahrnují činnosti zahrnující zemní práce,  hloubení základové jámy, stavbu kejdy a také výrobu dlouhých olověných předmětů,  jako je tlaková nádoba reaktoru.  

Zemní práce na Paks II proto mohou začít počátkem roku 2021, po získání povolení k  přípravné přípravě staveniště. Očekává se, že projektová společnost získá povolení na  stavbu hlavní budovy v září 2021, poté mohou začít stavební práce

Dokumenty Google: vytvářejte a upravujte dokumenty online.
Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA
Tento e-mail jste dostali, protože s vámi nuclearnews2020@gmail.com sdílí dokument z Dokumentů Google.
Logo služby Dokumenty Google

Komentáře