22 / 2022- Zprávy z jaderné energetiky a další informace 4. 6. 2022

22 - 2022- Zprávy z jaderné energetiky a další informace

22/2022 4.6.2022

Jednou větou:                     

V Dukovanech  jsou  bloky 1-3  v provozu, blok 4 začala odstávka . V Temelíně  je blok 1 v odstávce  pro výměnu paliva

Z domova: Založení Jihočeského jaderného parku

ZahraničíZahájení prací na stavbě turbíny Akkuyu 4. Energoatom si půjčil 51 milionů USD na nákup dalšího paliva Westinghouse. První kritičnost reaktoru na ledoborci Ural

Provoz EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok -  3.6. zahájeno odstavování bloku do odstávky pro výměnu paliva, kontroly a investiční akce

  Výroba letos 6 197 GWh

 

ČEZ v Dukovanech odstavil čtvrtý výrobní blok pro výměnu paliva

Výkon na čtvrtém výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany začali energetici snižovat 3.6.  v 6:30 hod. ráno a ve 12 hodin blok odpojili od přenosové soustavy. Zahájili tak odstávku, při které vymění čtvrtinu paliva a provedou 15 tisíc plánovaných servisních a modernizačních prací. Odstávka bloku se odběratelů nijak nedotkne, zbývající tři výrobní bloky zůstávají v provozu.

Pro čtvrtý výrobní blok, který začal bezemisní elektrickou energii dodávat přesně před 35 lety, se jedná v pořadí o 34. odstávku pro výměnu paliva. Energetici v průběhu následujících necelých dvou měsíců do reaktoru zavezou 84 čerstvých palivových kazet a provedou stovky kontrol zařízení a komponent. V rámci odstávky dochází oproti běžnému provozu až ke dvojnásobnému zvýšení počtu pracovníků. Denně jich tak do elektrárny vstoupí až tři tisíce. „V rámci odstávky, která bude probíhat i v červenci, provedeme řadu významných investičních a modernizačních akcí k zajištění dlouhodobého provozu bloku. Čeká nás například výměna vysokotlaké části parní turbíny TG 42 nebo tříletá revize dvou dieselgenerátorů systému zajištěného napájení,“popisuje podmínky odstávky Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Časově i technicky nejnáročnější práce budou energetici provádět na jednom z šesti parogenerátorů, na kterém provedou čištění od úsad a kontrolu teplosměnných ploch. V rámci technických a modernizačních investičních akcí čeká energetiky generální oprava druhého hlavního cirkulačního čerpadla a repase rychločinných armatur.

Blok bez přerušení vyráběl bezemisní energii 421 dní a dnes v 10:02 hod. energetici odpojili první turbosoustrojí a ve 12 hodin druhé. Tím přestal blok dodávat elektrickou energii. Termín ukončení odstávky ČEZ upřesní v návaznosti na výsledky kontrol a testů.

Čtvrtý blok Jaderné elektrárny Dukovan byl spuštěn v roce 1987. Řízenou štěpnou reakci a první minimální kontrolovaný výkon v reaktoru energetici dosáhli 1. června, deset dní na to provedli první přifázování turbín a 3. července dosáhli 100% výkonu bloku. Od 19. července byl blok uveden do půlročního zkušebního provozu. Od té doby turbíny Gerda a Marta vyrobily120 055 522MWh čisté bezemisní energie, která by vystačila všem českým domácnostem na sedm let. (Jiří Bezděk)

 

Provoz ETE

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:

blok je v odstávce, výkon turbogenerátoru – 0 MWe , výroba elektřiny od začátku roku: 2 761 973 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:

blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1097 MWe , výroba elektřiny od začátku roku: 4 037 983 MWh

 

Konference

Konference SMR 2022, 

  Mezinárodní konference, která je určena odborníkům, technické veřejnosti, studentům a zájemcům o jadernou energetiku.

„Co se skutečně staví“– Reálné projekty výstavby jaderných reaktorů menšího výkonu a jak se z nich můžeme poučit při rozvíjení jaderných technologií.

9.6. 2022 Praha, FJFI , Břehová 7

Více na Konference SMR 2022 včetně postupu jak se registrovat. Kapacita je omezená, ale ještě je pár volných míst

 

14. výroční konference o jaderné energii NE•RS 2022

“Výstavba nového jaderného zdroje v česku – test evropské schopnosti dekarbonizovat výrobu elektřiny“ se uskuteční v pražském paláci Autoklubu ČR

14. června 2022

Více na http://ners2022.jmm.cz

 

Z domova

Založení Jihočeského jaderného parku

1. června 2022, WNN: Výstavba malých modulárních reaktorů (SMR) v jaderné elektrárně Temelín v České republice by byla podle memoranda o zřízení parku podepsaného společností ČEZ, jihočeskou vládou a výzkumnou organizací ÚJV Řež znám jako Jihočeský jaderný park.

Zatímco česká vláda podporuje plány ČEZ na výstavbu nových velkých reaktorů v elektrárnách Dukovany a Temelín, paralelní plán na rozvoj SMR je také v plném proudu. Areál Jaderné elektrárny Temelín má být vybudován jako Jihočeský jaderný park s odkazem na název samosprávného kraje. Dohoda o jejím založení byla podepsána minulý týden.

 Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba označil novou jadernou technologii za "obrovskou příležitost". Řekl: "Budoucnost vidím v malých modulárních reaktorech. Bezpečnost našich obyvatel je pro nás samozřejmě klíčová, ale zároveň chci, aby jižní Čechy v tom byly lídrem."

 ČEZ poznamenal, že "již podepsal memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů se společnostmi NuScale, GE-Hitachi, Rolls-Royce, EDF, Korea Hydro and Nuclear Power a Holtec." ČEZ uvedl, že jakékoliv nasazení SMR by nezasahovalo do jeho plánů na velké reaktory, ale uvedl, že o investorovi pro výstavbu SMR "nebylo rozhodnuto".

 UJV Rez uvedl, že jeho zapojení bude "logickým krokem" po více než deseti letech analýzy malých a pokročilých reaktorů, "včetně praktických otázek inženýrské přípravy na licencování a hledání míst pro prototypy slibných globálních dodavatelů těchto technologií." Řež je z 52 % vlastněn společností ČEZ, ze 17 % strojírenskou firmou Škoda, z 28 % slovenskou energetickou společností Slovenské elektrárne a z 2 % obcí Husinec, kde se nachází nedaleko Prahy.

 

Zahraniční zprávy

 

Zahájení prací na stavbě turbíny Akkuyu 4

30. května 2022, WNN: Byla zahájena výstavba základové desky pro turbínovou stavbu bloku 4 v jaderné elektrárně Akkuyu v Turecku.

Přibližně 17 500 metrů krychlových betonu a 3500 tun ocelové výztuže bude použito při stavbě základové desky, která bude po dokončení o tloušťce 7 metrů a bude pokrývat plochu 6000 metrů čtverečních.

Deska bude postavena ve 12 zónách, neboli tzv. "pours". Nalévání 680 metrů krychlových betonu v první zóně nyní začalo, oznámila společnost Akkuyu Nuclear 27. května.

Zahájení betonáže desky předcházela příprava základové jámy, včetně výstavby betonového podloží základu s 38 000 kubickými metry betonu, instalace hydroizolace a vyztužení základové desky.

"Základy položené pod turbínovou elektrárnou jsou složitou konstrukcí schopnou přijímat a rovnoměrně rozložit zatížení během provozu turbínové elektrárny," řekla Anastasia Zoteeva, generální ředitelka společnosti Akkuyu Nuclear, která realizuje elektrárnu se čtyřmi reaktory. "Výstavba základů bude probíhat po etapách. Každá samostatná etapa podléhá přísným požadavkům na kvalitu betonu.

"Stejně jako všechna technologická řešení použitá při výstavbě elektrárny Akkuyu je proces betonování základové desky turbínové haly bloku 4 prováděn v souladu s bezpečnostními normami Mezinárodní agentury pro atomovou energii, ustanoveními právních předpisů Turecké republiky a moderními požadavky globální jaderné komunity."

V budově turbíny - součásti sekundárního okruhu - budou umístěny systémy a zařízení související s výrobou energie. Patří mezi ně turbínová elektrárna, odvzdušňovač (zařízení pro čištění vody z plynových nečistot), napájecí čerpadla a pomocná zařízení.

Akkuyu je nová jaderná elektrárna na tureckém pobřeží Středozemního moře. Ruská státní korporace pro atomovou energii Rosatom staví čtyři reaktory VVER-1200 v Akkuyu podle takzvaného modelu BOO (build-own-operate). Výstavba bloků 1-3 byla zahájena v dubnu 2018, dubnu 2020 a březnu 2021. Společnost Akkuyu Nuclear získala stavební povolení pro blok 4 v říjnu 2021.
Jakmile začne výstavba bloku 4, Akkuyu se stane největším jaderným staveništěm na světě, uvedl Rosatom, se čtyřmi velkými reaktory ve výstavbě současně. První blok má vyrábět elektřinu v roce 2023, s výhradou dalších schválení jaderným regulačním úřadem. Očekává se, že elektrárna o výkonu 4800 MWe uspokojí přibližně 10 % turecké spotřeby elektrické energie.

 

Energoatom si půjčil 51 milionů USD na nákup dalšího paliva Westinghouse

1. června 2022, WNN: Ukrajinský Energoatom si vzal půjčku ve výši 1,5 miliardy UAH (51 milionů USD) od Ukrgasbank na nákup dalšího jaderného paliva od Westinghouse. Navazuje na rozhodnutí energetického giganta přestat používat ruské palivo počátkem tohoto roku.

Prezident společnosti Energoatom Petro Kotin řekl: "Vážíme si našeho strategického partnerství s Ukrgasbank, která v obtížné válečné době podala ruku ukrajinské jaderné energii."

V loňském roce společnost Energoatom podepsala smlouvy se společností Westinghouse o jaderném palivu pro reaktory VVER-440, které jsou součástí dvacetiletého procesu diverzifikace - v loňském roce bylo palivo Westinghouse v provozu v šesti ruských reaktorech VVER-1000, přičemž palivo Westinghouse pro dva reaktory VVER-440 v zemi mělo být dodáváno od roku 2024.

Energoatom provozuje na Ukrajině čtyři jaderné elektrárny s celkem 15 bloky. Dne 1. června oznámila, že všechny elektrárny jsou v provozu v obvyklých bezpečných mezích, přičemž osm bloků je aktuálně připojeno k síti a ostatní jsou uzavřeny z důvodu údržby nebo jsou drženy v rezervě.

 

První kritičnost reaktoru na ledoborci Ural

1. června 2022, WNN: První ze dvou reaktorů na palubě nového ruského ledoborce Ural byl uveden do kritickho stavu. Ledoborec bude součástí flotily, která umožní Rusku otevřít nové námořní trasy a rozvíjet vzdálené regiony.

Loď je ve výstavbě Baltských loděnic, jejichž odborníci spolupracovali s odborníky budoucího vlastníka lodi, Atomflotu, na uvedení reaktoru do provozu. Stabilní řetězové reakce  poprvé dosáhly 27. května.

Ural je třetí z ruských ledoborců Projektu 22220 po Arktice a Sibiru. Ve spolupráci s následnými plavidly Jakutsko a Čukotka bude tato nová flotila udržovat průchodnost Severní mořské cesty z Evropy do Asie a tím umožní Rusku rozvíjet více ze svých rozsáhlých arktických a dálných východních území.

Lodě projektu 22220 jsou poháněny dvěma tlakovodními reaktory RITM-200, namontovanými vedle sebe, které produkují celkový tepelný výkon až 350 MWt, což je v přepočtu 60 MW na šroubech.

Komentáře